Pre nás, laikov, je duchovná služba pre ozbrojené sily a ozbrojené složky Slovenskej republiky tak trochu mimo náš každodenný záber. Napriek tomu je už tradičnou súčasťou duchovnej starostlivosti Cirkvi na Slovensku, veď inštitucionálne vznikla ešte v roku 2003. Jej základnou organizačnou zložkou je Ordinariát, ktorý je postavený na úroveň diecézy. Na jeho čele je tak, ako v prípade štandardnej územnej diecézy, biskup, Mons. František Rábek. O svojom pôsobení v tejto duchovnej službe a o Ordinariáte ako takom nám otec biskup porozprával na diskusnom stretnutí konanom v rámci cyklu Slovo o viere, a to v sobotu, 4. mája o 18:45 hod. Diskusnému večeru predchádzala svätá omša celebrovaná naším hosťom v tradičnom čase o 18:00 hod. v našom kostole.
Náš vzácny hosť Mons. František Rábek osobne privítal každého účastníka diskusného večera a potom vo svojom úvodnom slove zhrnul základné zásady postavenia Vojenského ordinariátu v systéme duchovnej pastorácie na Slovensku, ktoré sa opiera o medzinárodný dokument - Vatikánsku zmluvu, z ktorej vychádzajú všetky kompetencie a náplň práce kňazov Vojenského ordinariátu. Upozornil, že do duchovnej správy ordinariátu patria všetky ozbrojené zložky (vojaci, policajti, Zbor väzenskej a justičnej stráže), ale aj hasiči, záchranári, pracovníci Horskej služby a v neposlednom rade aj obvinení a odsúdení. Podrobne rozobral charakter práce kňazov v jednotlivých segmentoch služby ordinariátu a zoznámil nás s ich špecifikami. Osobitne sa venoval práci kňazov vo vojenských misiách, ale napr. aj v zariadeniach pre výkon väzby. Mnoho príjemných informácií sme si vypočuli, keď otec biskup hovoril o svojich osobných skúsenostiach, ale aj o skúsenostiach kňazov ordinariátu, ktorými preukázal ovocie tejto náročnej pastoračnej práce. V následnej veľmi bohatej a spontánnej diskusii sa početní účastníci večera zaujímali o konkrétne aspekty práce duchovných ordinariátu, spôsob, akým sa diecézny kňaz dostane do radov ordinariátu, ako pracuje kňaz v podmienkach zahraničnej vojenskej misie, ako vyzerá práca kňaza v nápravno-výchovných ústavoch a mnoho ďalších otázok súvisiacich s každodennou pastoráciou kňazov Ordinariátu ozbrojených síl a ozborjených zložiek. Diskusia sa skončila v neskorších večerných hodinách, po ktorej sa jej účastníci spokojní rozišli domov, niektorí aj s knižnými publikáciami otca biskupa, ktoré im ochotne podpísal.
Mons. František Rábek sa narodil 17. februára 1949 v Močenku v Nitrianskej diecéze. Po štúdiách na RKCMBF v Bratislave bol vysvätený na kňaza 17. júna 1972. Ako kaplán pôsobil v Bošanoch a v Nitre, od roku 1979 pôsobil ako správca pútnického miesta Nitra-Kalvária a farár v Drážovciach pri Nitre. V rokoch 1989-1990 bol na nátlak štátnych orgánov za svoju aktívnu pastoračnú prácu zvlášť medzi mládežou z Nitry premiestnený a ustanovený za správcu farnosti v Čiernom pri Čadci. Od februára 1990 sa opätovne vrátil do Nitry na požiadanie Mons. Jána Chryzostoma Korca, vtedajšieho nitrianskeho sídelného biskupa a bol ustanovený do funkcie generálneho vikára Nitrianskej diecézy. Svätým Jánom Pavlom II. bol 13. júla 1991 menovaný a 27. júla 1991 bol Jánom Chryzostomom kardinálom Korcom vysvätený za pomocného nitrianskeho biskupa a titulárneho biskupa Catrenského. V rokoch bezprostrednej prípravy na Veľké Jubileum roku 2000 bol predsedom prípravného výboru. V tejto súvislosti publikoval dvojzväzkové dielo Štafeta viery. V rámci Konferencie biskupov Slovenska pôsobí až do súčasnosti ako predseda Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru. Bol aj členom komisie KBS pre školstvo. 20. januára 2003 ho Svätý Ján Pavol II. vymenoval za prvého vojenského biskupa – ordinára Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky v histórii. Do funkcie bol inaugurovaný 1. marca 2003. Do roku 2010 pôsobil zároveň ako stály delegát Európskej konfefencie biskupov (COMECE) za Slovensko. V roku 2006 mu bola udelená cena Pro Defensione, v roku 2007 Pamätná medaila ministra obrany III. stupňa, v roku 2008 Medaila za vernosť Ozbrojeným silám SR III. stupňa, v roku 2009 Čestný odznak náčelníka Generálneho štábu I. stupňa a v roku 2011 Čestný odznak ozbrojených síl SR III. stupňa. Veľmajster Zvrchovaného rádu Maltézskych rytierov Fra Matthew Festing mu v roku 2011 udelil jedno z najvyšších vyznamenaní Maltézskeho rádu určené pre klérus - Veľký kríž „Pro Piis Meritis“ (z lat. za zbožné zásluhy). V roku 2006 mu vyšla publikácia pod názvom "Mozaika pravdy", ako katechizmus pre vojakov a policajtov. V roku 2009 mu vyšla homiletická publikácia pod názvom "V službe Slova", ktorá je výberom jeho kázní a príhovorov, ktoré zazneli počas 6 rokov jeho pôsobenia v úrade vojenského ordinára. V roku 2010 mu vyšla pastoračná publikácia pod názvom „Svetlo adventných a vianočných dní“ charakteru duchovného sprievodcu liturgickými obdobiami Adventu a Vianoc. V roku 2012 mu vyšla ďalšia pastoračná publikácia pod názvom "Cez kríž ku vzkrieseniu" charakteru duchovného sprievodcu liturgickými obdobiami Veľkého pôstu a Veľkej noci. V roku 2010 bol pápežom Benediktom XVI. menovaný za konzultora Kngregácie pre biskupov Svätej stolice a jej Úradu pre riadenie vojenských ordinariátov. V roku 2012 bol prijatý za riadneho člena Európskej akadémie vied a umení v rakúskom Salzburgu. Jeho biskupské heslo znie: Esto fidelis usque ad mortem - Byť verným až do smrti.
Zdroj: www.ordinariat.sk